Bu 4 Altcoin Yatırımcısı Sular Altında! Ufukta Bir Umut Var mı?

Kasım 2021’deki kripto piyasası patlaması sırasında, “dört büyük” metaverse projesinin kümülatif piyasa değeri 16 milyar dolara ulaştı. Analist Ibrahim Ajibade, metaverse altcoin sahiplerinin %98’ini 2023’te zarara sürükleyen kritik faktörleri araştırıyor.

Metaverse 2021 rallisine damga vurdu, ancak…

Kasım 2021’de piyasanın zirvesinde Metaverse, GameFi ve Play-to-Earn gibi moda sözcükler kripto alanına hakim oldu. Sadece iki yıl sonra, Metaverse furyasına kapılan çoğu yatırımcı şimdi kayıplarını sayıyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 2021 kripto piyasası rallisi sırasında, The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS), Enjin Coin (ENJ) ve Decentraland (MANA) tartışmasız Metaverse ve GameFi sektörüne hakim olan dört büyük projeydi.

Özellikle, dört tokenin kümülatif piyasa değeri Kasım 2021 zirvesinde toplam 16 milyar doları buldu. O dönemde bu Metaverse tokenleri, 3 trilyon dolarlık küresel kripto piyasa değerinin %0,5’ini oluşturuyordu. Bununla birlikte, kripto kışı başladığında, Metaverse altcoin projeleri güvenlikten gizliliğe, topluluk yönetişimine ve uzun vadeli HODLing teşviklerinin eksikliğine kadar yaygın eleştiriler aldı.

Dört büyük metaverse altcoin piyasa değeri %92 düştü

Sonuç olarak, Eylül 2023 itibarıyla SAND, AXS, ENJ ve MANA şu anda toplu olarak yalnızca 1,23 milyar dolar değerinde. Bu, Kasım 2021’de kaydedilen 16 milyar dolarlık piyasa değerine kıyasla %92’lik şaşırtıcı bir düşüş anlamına geliyor. Bu düşüşü doğru bir bağlama oturtmak gerekirse, bu dört Metaverse tokenının piyasa hakimiyeti şu anda küresel kripto piyasa değerinin %0,12’sine düşmüş durumda.

Metaverse Piyasa Değeri – ENJ, MANA, AXS, SAND | Kaynak: Santiment

Piyasa değeri, bir kripto paranın dolaşımdaki arzının toplam değerini temsil eden finansal bir ölçüttür. Zamanın belirli bir noktasında bir Blockchain’in genel değerine ilişkin bir tahmin sağlar. Yatırımcılar, dört büyük metaverse altcoin projesinin piyasa değerini toplayarak, sektörün daha geniş kripto para piyasası içindeki sistemik önemi hakkında net bir resim elde edebilirler. Bu durum, kripto yatırımcılarının son iki yılda metaverse sektörüne giderek daha ilgisiz hale geldiğinin altını çiziyor. Ve şimdi, sermayelerini daha dirençli diğer sektörlere ve yeni ortaya çıkan heveslere tahsis ediyorlar

Metaverse altcoin yatırımcılarının çoğunluğu kayıplarla sarsılıyor!

Henüz oyun bitmemiş olabilir. Ancak 2021 metaverse hype’ını satın alanlar şimdiden kayıplarını sayıyor. IntoTheBlock’un Historical In/Out of the Money (IOMAP) verileri, belirli bir tokenı tutan tüm cüzdan adreslerinin açık ya da karlılık seviyelerini tahmin eder. Mevcut fiyatlar ile bu tokenları edinmenin ortalama maliyeti karşılaştırılarak elde edilir. Aşağıdaki geçmiş IOMAP verileri, mevcut ENJ, MANA, AXS ve SAND sahiplerinin ezici çoğunluğunun kırmızıda olduğunu gösteriyor.

Dört büyük metaverse projesi arasında Axie Infinity ve The Sandbox sahipleri en kötü durumda olanlar. Bir zamanlar hareketli oyun içi ekonomisiyle tanınan Axie Infinity, Vietnamlı stüdyo Sky Mavis tarafından geliştirilen NFT tabanlı bir online video oyunu. IntotheBlock’un geçmiş verileri, AXS’i satın alan tüm adreslerin %99,54’ünün şu anda “zararda” olduğunu gösteriyor.

Metaverse Geçmiş Karda/Zararda verileri – AXS, SAND | Kaynak: IntoTheBlock

İkinci sırada ise oyuncuların oyun deneyimlerini inşa edebilecekleri, sahip olabilecekleri ve bunlardan para kazanabilecekleri sanal bir dünya olan Sandbox projesi yer alıyor. Altcoin tokenini satın alanların %98,34’ü de şu anda su altında. Bu arada, Decentraland ve Enjin Coin yatırımcıları da kârlı olmaktan çok uzak. Decentraland, kullanıcıların dijital gayrimenkul yarattığı, satın aldığı ve sattığı canlı sanal pazar yeri ve topluluk merkeziyle popüler hale geldi. Ancak, 1 Eylül 2023 itibariyle, yerel SAND token’ını elinde tutan yatırımcıların %89,04’ü de negatif bölgede yer alıyor.

Metaverse Geçmiş Karda/Zararda verileri verileri – MANA, ENJ | Kaynak: IntoTheBlock

Dördünün sonuncusu olan Enjin Coin ekosistemi, geliştiricilerin Ethereum Blockchain üzerinde sanal ürünler yaratmasına ve yönetmesine olanak tanıyan benzersiz bir yazılım sunuyor. Yerel ENJ token sahipleri de benzer bir kaderi paylaştı. Enjin’deki yatırımcıların %75,5’i de şu anda derin bir açık pozisyonunda oturuyor.

Bu altcoin projeleri için toparlanma şansı gittikçe azalıyor

Kısaca ifade etmek gerekirse, ENJ, MANA, AXS ve SAND’in kümülatif piyasa değeri Kasım 2021 ile Eylül 2023 arasında %92 düşüşle 16 milyar dolardan 1,23 milyar dolara geriledi. Ancak daha da endişe verici olanı, metaverse tokenların kripto sektöründeki hakimiyetinin de yaklaşık %76 oranında azaldığını gösteriyor. Apple’ın Vision Pro lansmanı ve Meta (Facebook) CEO’su Mark Zuckerberg’in iyimser açıklamaları, Temmuz 2023’te Metaverse sektöründe hafif bir canlanmayı tetikledi. Ancak şimdi, bu ivme birkaç nedenden dolayı hızla tükeniyor gibi.

İlk olarak, güvenlik, uzun vadeli fayda ve oyuncuların elde tutulmasıyla ilgili eleştiriler hala devam ediyor. Buna ilaveten, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da Metaverse sıkıntılarını artırdı. Haziran 2023’te SEC, Binance ve Coinbase aleyhine davalar açtı. Düzenleyici, dosyalarda Sandbox, Axie Infinity ve Decentraland’ı “menkul kıymetler” olarak listeledi. Bunun ardından SAND yaklaşık %44, AXS %33 ve MANA %40 oranında değer kaybetti. Sonuç olarak, metaverse altcoin projelerini çevreleyen sosyal duyarlılık şu anda ezici bir şekilde düşüş eğiliminde. Yine de bu durum, gelecekte yeniden canlanma umuduyla düşüşü satın almak isteyen stratejik yatırımcıların ilgisini çekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x