Dolar 7 haftanın en düşük seviyesine yakın: Fed faiz artırımına ara verecek mi?

Investing.com – Bankacılık sektörüne olan güvenin kırılgan olmaya devam etmesi nedeniyle yatırımcılar, Fed’in bir sonraki hamlesini düşünmeye başlarken ABD doları, Cuma günü erken Avrupa ticaretinde yedi haftanın en düşük seviyesine yakın seyretti.

Dolar Endeksi, Perşembe günü gördüğü yedi haftanın en düşük seviyesi olan 101,91’in hemen üzerinde, 102,243 seviyesinde ufak bir artışla işlem gördü.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Perşembe günü yaptığı açıklamada Amerikalıların banka mevduatlarının güvende kalmasını sağlamak için daha fazla önlem almaya hazır olduğunu yineledi.

Bu, Çarşamba günü itibarıyla Fed’in, indirim penceresinden 110,2 milyar dolar gibi yüksek bir tutarda borçlanılmasıyla ortaya çıkan zorluklar nedeniyle saygı duymak zorunda kalabileceği bir duruş.

Buna ek olarak Fed’in yeni Banka Vadeli Fonlama Programından verilen krediler, 53,7 milyar dolara yükselirken yabancı merkez bankalarına verilen krediler 60 milyar dolara çıktı.

Bu durum göz önünde bulundurulduğunda özellikle Fed Başkanı Jerome Powell‘ın, geçen hafta merkez bankası politikacılarının böyle bir hamleyi değerlendirdiğini belirtmesinin ardından piyasa, Fed’in faiz artırım döngüsünü daha önce öngörülenden daha erken sonlandırması için pozisyon almaya başlıyor.

ING analistleri bir notta şunları ifade etti:

Öte yandan sterlin/dolar, Perşembe günü yedi haftanın en yüksek seviyesi olan 1,2344’e ulaştıktan sonra %0,1 düşüşle 1,2271’den işlem gördü.

İngiltere’nin perakende satışları, Şubat ayında bir önceki aya göre beklenmedik bir şekilde toparlanarak %1,2 yükseldi ve satış hacimlerini pandemi öncesi seviyelerine döndürdü ancak bu durum, İngiltere Merkez Bankasının (BoE), faiz artırımlarına son vermiş olabileceğini ima etmesinin ardından sterlin üzerinde çok az etki yarattı.

Euro/dolar Perşembe günü yedi haftanın en yüksek seviyesi olan 1,0931’e tırmandıktan sonra 1,0833’ten işlem gördü.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, seansın ilerleyen saatlerinde Avrupa Konseyi toplantısında konuşacak ve enflasyona karşı mücadelenin canlı kaldığını ve yakın vadede politikanın gevşetilmesinden söz edilmeyeceğini teyit etmesi bekleniyor.

ING:

Son olarak AUD/USD %0,1 artışla 0,6691, dolar/yen %0,4 düşüşle 130,26 ve dolar/yuan %0,4 artışla 6,8487 seviyesinden alıcı buldu.

Yazar: Peter Nurse

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir