Şirketler Parasını GMX, LQTY ve Bu Altcoinlere Park Ediyor!

Son zamanlarda, kripto para alanına yönelik ilginç veriler ortaya çıktı. Ayrıca veriler, büyük şirketlerin parasını GMX ve birçok coin’e aktardığını gösteriyor. İşte detaylar…

DeFi ilgisi arttı

Kripto varlık yatırım şirketleri, 2022’de merkezi olmayan finans (DeFi) projelerine 2021’e göre yüzde 190 artışla 2,7 milyar dolar aktardı. Diğer yandan, merkezi finans (CeFi) projelerine yapılan yatırımlar aynı zaman diliminde yüzde 73 düşüşle 4.3 milyar dolara geriledi. DeFi fonlamasındaki şaşırtıcı artış, piyasanın boğadan ayıya kaymasıyla ve fonlama miktarlarının 2021’de 31.92 milyar dolardan 2022’de 18.25 milyar dolara düşmesine rağmen gerçekleşti.

CoinGecko’nun DefiLlama’dan alınan verilere atıfta bulunan 1 Mart tarihli bir raporuna göre, rakamlar “potansiyel olarak DeFi’ı kripto endüstrisi için yeni yüksek büyüme alanı olarak işaret ediyor.” Rapor, CeFi’ye yönelik fonlamadaki düşüşün sektörün “bir dereceye kadar doygunluğa ulaştığına” işaret edebileceğini söylüyor. DeFi yatırımındaki yaklaşık üç kat artış, aynı zamanda son boğa koşusunun başlangıcındaki 2020’ye göre 65 katlık şaşırtıcı bir artış.

Fonlar hangi projelere aktı?

CoinGecko’ya göre 2022’deki en büyük DeFi fonu, Luna Foundation Guard’ın (LFG) Şubat 2022’de, Mayıs ayındaki Terra Luna Classic (LUNC) ve TerraClassicUSD’nin (USTC) feci çöküşünden yaklaşık üç ay önce gerçekleşen 1 milyar dolarlık LUNA token satışından geldi. Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsa (DEX) Uniswap ve Ethereum staking protokolü Lido Finance sırasıyla 164 milyon dolar ve 94 milyon dolar topladı.

 Bu arada, FTX ve FTX US, Ocak ayında 800 milyon dolar toplayarak CeFi finansmanının en büyük alıcıları oldu ve yalnızca 2022’de CeFi finansmanının yüzde 18,6’sını oluşturdu. Ancak Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX sadece 10 ay sonra çöktü ve iflas başvurusunda bulundu.   CoinGecko, diğer yatırım alanlarının arasında sırasıyla 2.8 milyar dolar ve 2.7 milyar dolar toplayan Blockchain altyapısı ve Blockchain teknolojisi şirketlerinin yer aldığını ve bu trendin son beş yılda güçlü kaldığını söyledi.

GMX, SNX gibi türev platformları dikkat çekiyor

Avustralya merkezli varlık fonu yöneticisi Apollo Crypto’nun baş yatırım sorumlusu Henrik Andersson, firmasının son zamanlarda kriptoda dört özel sektöre baktığını söylüyor. İlki, DeFi ve NFT’lerin birleşiminden kaynaklandığını söylediği “NFTfi”. Bunlar, pasif gelir elde etmek için çeşitli ticaret stratejilerini uygulamak için DeFi kullanan NFT projeleri veya diğer şeylerin yanı sıra uzun vadeli veya kısa vadeli ticaret NFT projeleridir. İkincisi ve üçüncüsü, Andersson’un FTX’in çöküşü ve son düzenleyici eylem nedeniyle ortaya çıktığına inandığı on-chain türev platformları ve merkezi olmayan stablecoin’lerdir. Andersson, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

FTX fiyaskosu ve düzenleyici hareketler ışığında, GMX, SNX ve LYRA gibi on-chain türev platformlarına olan ilginin yeniden arttığını gördük. Hepsi rekor hacim/TVL görüyor. LUSD/LQTY gibi merkezi olmayan stablecoin’ler de mevcut düzenleyici ortamdan kazanç sağladı.

Apollo Crypto GMX, SNX, LQTY yatırımı yaptı

Andersson’un bahsettiği dördüncü sektör, Ethereum tabanlı layer-2 ağları oldu. “2023, L2’ler ve özellikle Ethereum L2’ler için yıl olacak” dedi. Baş yatırım yetkilisi, Optimism (OP) gibi layer-2 tokenlarının, özellikle Coinbase tarafından oluşturulan ve Optimism tarafından desteklenen “Base” test ağı lansmanının ışığında, son zamanlarda iyi performans gösterdiğini açıkladı. GMX, SNX, LYRA, LQTY ve OP, Apollo Crypto’nun yatırımları olarak karşımıza çıkıyor. 

Geçen ay kripto para analisti Miles Deutscher’ın, 19 Şubat’ta attığı bir tweet’e göre zero-knowledge rollup tokenleri, likit staking türev tokenları, yapay zeka (AI) tokenları, kalıcı vadeli işlem sözleşmeleri sunan DEX tokenları, “gerçek getiri” tokenları, GambleFi tokenları, merkezi olmayan stablecoin’ler ve Çin coinleri, 2023’te yoğun finansman desteğiyle iyi performans gösterecek. Bununla birlikte, kripto alanındaki risk sermayesi fonu, zorlu piyasa koşulları arasında arka arkaya son üç çeyrekte düştü.

Aşağıdaki listeye göre, en büyük merkeziyetsiz stablecoin’ler şu şekilde:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir