Fenerbahçe maçında tartışma yaratan penaltı pozisyonu! Eski hakemler açıkladı: Sert ve dikkatsiz

Trendyol Süper Lig’in 16. hafta erteleme maçında Fenerbahçe, sahasında karşılaştığı Konyaspor’u 7-1 mağlup etti. Sarı-lacivertlilere galibiyeti getiren goller Edin Dzeko (3), Mert Müldür, Szymanski, Batshuayi ve Uğurcan’ın kendi kalesine attığı golle geldi. Teknik Direktör İsmail Kartal yönetiminde bu sezon hücumdaki verimliliği istatistiklere de yansıtan Fenerbahçe, 3 kez 5 gol atarken, bugün de 7 gollü galibiyete ulaştı. Süper Lig’in en çok gol atan takımı olan Kanarya, 19 hafta sonunda gol sayısını 56’ya yükseltti.

TARTIŞMALI POZİSYONLARI YORUMLADILAR

Karşılaşmanın tartışmalı kararlarını eski hakemler canlı yayında değerlendirdi. Yayıncı kuruluş beIN Sports’un hakem programı beIN Trio’da Bahattin Duran, Bülent Yıldırım ve Deniz Çoban, dikkat çeken yorumlarda bulundu.

MAÇIN BAŞINDA SERDAR AZİZ’İN RAKİBİNE MÜDAHALESİ

Bülent Yıldırım: Dar alanda bilinçli ve planlanmış şekilde rakibini yakalıyıp ayağına basmış. Tabanıyla acımasızca bir hareket. Diz kırık olmasa biraz yukarıda olsa kaçan bişr kırmızı karttan bahsedeceğiz. Ancak çok ciddi bir faul. Koyu bir sarı kart olduğunu düşünüyorum.

Bahattin Duran: Sarı buçuk yani. Çok riskli bir müdahale. Kırmızı kart görmemesinin nedeni rakibinin ayağı kurtulmuş. O yüzden sarı kart, yukarısına bassa net kırmızı derdim.

Deniz Çoban: Kaçmış bir sarı kart. Kırmızı kart çıksa VAR müdahale etmezdi.

(NOT: Görüntü BeIN Sports’tan alınmıştır)

FENERBAHÇE’NİN KAZANDIĞI PENALTI

Bahattin Duran: Benim için pozisyon penaltı. İlk pozisyonda Dzeko’nun eli önde dolayısıyla ofsayt ihlali yok. Dzeko tabanını kaldırıp topa doğru gidiyor fakat kalkan bu taban rakibi için tehlikeli değerlendirmesini yapmamız için karşıdan geliyor olması lazım. Rakibi yandan geliyor ve ikisinin de topla oynama ihtimali var. Dzeko’nun bu tabanı tehlike oluşturmuyor. Rakibi de Dzeko’nun ayağının altına vuruyor ve bu benim için penaltı.

(NOT: Görüntü BeIN Sports’tan alınmıştır)

Bülent Yıldırım: Öncesinde bir ofsayt söz konu değil. Dzeko’nun rakibinin oynamasını tehlikeye sokan bir taban göstermesi söz konusu değil. Rakibin hareketi sert ve dikkatsiz bir müdahale. Penaltı doğru karar.

Deniz Çoban: Tehlikeli hareket rakibe karşı yapılır, topa karşı yapılmaz. Konyasporlu oyuncu karşıdan geliyor olsaydı tehlikeli hareket derdim. Fenerbahçeli oyuncu önceliğini almış. Konyasporlu opyuncu dikkatli davranmalıydı. VAR’ın izleme tavisyesi 2.5 dakika kadar sürdü ama eleştirmiyorum. Gerçekten hangi tarafın faulü olduğunu belirlemeye çalıştı sonrasında da ofsayt çizgisi çekti.

(NOT: Görüntü BeIN Sports’tan alınmıştır)

75. DAKİKA FENERBAHÇE’NİN PENALTI BEKLEDİĞİ POZİSYON

Bahattin Duran: Konyasporlu oyuncunun doğal olmayan eline veya koluna geldiğini göremiyorum. Hakemin devam kararını doğru buluyorum.

Deniz Çoban: Topun elle buluştuğunu gösteremiyoruz.

Bülent Yıldırım: Konyasporlu oyuncunun çok koordinasyonsuz davrandığı muhakkak. Çok enteresan bir yerden gidiyor top. Bir kanıt da yok. Devam kararı doğru.

(NOT: Görüntü BeIN Sports’tan alınmıştır)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x