İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Akalın’dan CHP ile iş birliği açıklaması: Kurumsal iş birliğini doğru bulmuyorum ama parti Mansur Bey ile İmamoğlu’nu ayıracaktır

İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) yarın toplanacak. GİK’te yerel seçimlerde CHP-İYİ Parti iş birliğinin yapılıp yapılmayacağının da tartışılması bekleniyor. İYİ Parti Göç  Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın, konuya ilişkin olarak “Kurumsal iş birliğini doğru bulmuyorum ama parti Mansur Bey ile İmamoğlu’nu ayıracaktır. Parti tabanının Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu’na aynı bakmadığını görüyorum. İstanbul’un bazı zaruretleri var ve bunun CHP’ye yükledikleri var” dedi. 

10 Haber’den Caner Polat’ın haberine göre; yerel seçimlere yaklaşık dört ay kalmışken siyasetin gündeminde CHP’nin İYİ Parti’ye yaptığı iş birliği teklifi var. 

Toplantıdan önce İYİ Parti Göç  Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Akalın, CHP’nin önerisini 10Haber’e değerlendirdi.

Partisinin Türkiye’de üçüncü bir yol açması gerektiğini vurgulayan Akalın, bunun iş birliği, ittifak gibi süreçlerle mümkün olmadığını belirtti. CHP’nin yeni yönetimi için “Siyasal bölücülük meselesiyle ilgili hassasiyetlerinde erozyonlar var” diyen Akalın bunun iş birliği sürecinin önündeki en önemli engel olduğunu söyledi.

Özel’in ünlü soprano Pervin Chakar’ın elini öpmesine değinen Akalın, Chakar için “bölücü emelleri olan bir kadın sanatçı” ifadesini kullandı. Ardından 2013 yılında çözüm sürecinin yürütüldüğü dönemde başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Şivan Perver ile “Megri megri” söylemesiyle , Özel’in hareketi arasında fark olmadığını söyledi. Erdoğan’ın o dönem ki ‘Türkiye’de Kürt sorunu vardır’ yaklaşımıyla Özel’in ‘Türkiye’de Kürtler daha az eşittir’ yaklaşımı arasında da bir fark olmadığını söyledi.

“Türkiye’nin hafızası var”

CHP ile yapılacak bir kurumsal iş birliğinin İYİ Parti’yi gereksiz olarak “CHP’nin Türkiye sosyolojisinden ve siyasetinden uzak görüşlerinin etkisi altında bırakacağını” savunan Akalın, “Ergenekon davalarında ben avukatlık yaptım. O sırada Şebnem Korur Fincancı da Ergenekon’un müdahiliydi. Oradaki insanların terör örgütü olduğunu söylüyordu. Dün biz CHP’lilerle yan yana Ergenekon sürecini savunuyorduk, bugün yeni yönetim Fincancı’yı ziyaret ediyor. Türkiye’nin hafızası var. CHP, yüz yıllık bir parti, ben tercihlerine saygı duyuyorum ama tercihlerine biz katlanmak zorunda değiliz. O yüzden kurumsal ittifakı doğru bulmuyorum” diye konuştu.

“Ankara’daki teşkilatlar daha fazla memnunlar ama İstanbul’daki teşkilatlar yarı yarıya adaylar konusunda”

Akalın, Ankara ve İstanbul ile ilgili soruya verdiği yanıtta Mansur Yavaş’a sıcak baktığı mesajını verdi. İmamoğlu’na ise HEDEP ile kurduğu siyasi yakınlık sebebiyle mesafeli konuştu.

Akalın, “Parti tabanının Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu’na aynı bakmadığını görüyorum. İstanbul’un bazı zaruretleri var ve bunun CHP’ye yükledikleri var. Ben geçen gün ‘Bir elinize güneşi bir elinize ayı alamazsınız’ demiştim. Ekrem Bey’de ‘Ben İstanbul’u yönetiyorum gerekirse bir elime güneşi, bir elime ayı alırım’ dedi. Bu siyasi stratejinin bir alt başlığı Pervin Buldan ile Meral Akşener’e ağaç dikme bayramında ağaç diktirmek üzerine kurulan bir stratejiydi. Bunun yaşanma şansı yok. Mansur Bey’in kişisel olarak İYİ Parti’ye yüklediği böyle bir yük yok. Parti tabanı bunu ayırabilir diye düşünüyorum. Ankara’daki teşkilatlar daha fazla memnunlar ama İstanbul’daki teşkilatlar yarı yarıya adaylar konusunda” değerlendirmesini yaptı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x