Merkez Bankası’ndan Bankalara Yeni Dolar Talimatı

2023 yılının Haziran ayında başlayan yeni ekonomi politikaları ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yüzde 8.5 seviyesinde olan politika faizlerini yüzde 50’ye kadar yükseltti.

Buna karşın faiz oranındaki artışın ekonomi piyasaları tarafından yetersiz bulunmaması üzerine TCMB, yıl boyunca bankalara yolladığı örtülü talimatlar ile mevduat faizlerini piyasa için cazip oranlara çekti ve bu yolla dolar/TL paritesine perdeleme uyguladı.

31 Mart sonrasında yatay seyir izleyerek 32 lira bant aralığına sıkışan dolar kuru, bu hafta itibarıyla yeni ataklar yaparak 33 liranın üzerini birçok kez test etti. Dolar kurunda yaşanan kısmi yükseliş, son haftalarda düşüşe geçen mevduat faizleri nedeniyle döviz tevdiat hesaplarına yönelişin artmasına bağlanırken, kur tarafında yeni bir sıçramanın önüne geçmek isteyen Merkez Bankası, bankalara yeni bir talimat iletti.

MEVDUAT FAİZLERİ, DÖVİZE GEÇİŞİ ENGELLEYECEK SEVİYELERDE TUTULACAK

Ekonomi piyasalarında gelecek ay itibarıyla faiz indirimine başlanabileceğine ilişkin beklenti oluşurken, bu beklentiyi fiyatlayan bazı yatırımcılar şimdiden döviz tarafında pozisyon almaya başladı.

Bu anlayışın yaygın hale gelmesi halinde dolar kurunda önemli bir kriz yaşanabileceğine dikkat çeken uzmanlar, mevduat faizlerinin yüksek seviyede kalmasının bu noktada yatırımcıların dövize yönelmemesi için hayati derecede önemli olduğunu belirtiyor.

DOLAR KURUNDA TEHLİKELİ DURUMLARA NEDEN OLABİLİR

Nisan ayında yıllık bileşik olarak yüzde 70’in üzerine sarkan mevduat faizleri, son günlerde birçok banka için yüzde 57-58 seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Türkiye’deki enflasyonun yaz aylarında baz etkisiyle birlikte düşeceğine ilişkin yaygın görüşe karşın, elektrik fiyatları başta olmak üzere ÖTV kaynaklı birçok ürün ve hizmete peş peşe zamların gelmesi, enflasyonda hedeflenen düşüşün ertelenebileceğine dair yeni bir algı yarattı.

Bu durum nedeniyle yatırımcıların enflasyon karşısında varlıklarını döviz tarafında değerlendirme ihtimallerinin önüne geçmek isteyen Merkez Bankası, bu hafta bankalara gönderdiği yazı ile mevduat faizlerinin piyasa için cazip seviyelerde tutulmasını tavsiye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x