Tesla’nın Premium Abonelik Sistemi Türkiye’de: Sudan Ucuz!

Elektrikli araç konusunda kendini defalarca kez kanıtlayan ve otonom sürüş konusunda neredeyse rakipsiz olan Tesla, araçlarını her zaman son teknolojilerle donatıyor. Bir hayli akıllı olan Tesla otomobiller sürücüsünü istediği yere götürebiliyor, sesli komutları yerine getirebiliyor. Ülkemizde ise yalnızca Model Y serisi bulunuyor.

Bu yılın Nisan ayında resmen Türkiye pazarına giriş yapan Tesla, Model Y araçlarını dönemine nazaran uygun bir fiyat etiketiyle satışa sundu. 1 milyon 150 bin TL civarından ön siparişe açılan Model Y’ler, sonraki süreçte zamlansa da birçok insan tarafından tercih edildi.

Üç farklı donanım paketi ile satışa sunulan bu Tesla modeli, aradan geçen yaklaşık 7 aylık zaman diliminin sonunda kullanıcıları uygun fiyatlı bir abonelik sistemi ile karşılıyor.

Tesla, Premium Connectivity aboneliğini nihayet Türkiye’de kullanıma sunuyor. Aylık 130 TL ödeyerek sahip olunabilen bu abonelik ile birlikte Tesla kullanıcılarını daha pratik ve daha işlevsel Model Y’ler bekliyor olacak.

Aylık 130 TL ile edinilebilen bu abonelik ile birlikte Tesla Model Y’ler, Wi-Fi’a ihtiyaç duymadan internete bağlanabilir hale gelecek.

Turkcell ile yapılan anlaşma ile Tesla araçları SIM temelli bir internet bağlantısı gerçekleştirecek. Bu bağlantı kullanıcıya internette gezinme, karaoke, video izleme, canlı trafik verileri ve haritalar için uydu görüntüsü gibi özellikler sunacak.

Aboneliği almak istemeyen Tesla kullanıcıları, telefonları aracılığı ile araca internet paylaşımı yapabilmeye devam edecek. Çeşitli özellikleri kısıtlı olsa da Tesla ile ihtiyaçlarını internete girip navigasyonu kullanabilecek, günlük ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilecek.

Türkiye’de 130 TL ile aktif edilen bu abonelik sisteminin önümüzdeki günlerde daha farklı abonelik sistemi doğurabileceği konuşuluyor.

Nitekim yakın zamanda Ford cephesinin araçlardaki koltuk ısıtma özelliğini para karşılığı kullanıma sunması Tesla’ya da cesaret vermişe benziyor. Ford, sadece koltuk ısıtma gibi donanımsal bir özellik için kullanıcılardan aylık 18 dolar istemiş, girişim ters tepince bu karardan vazgeçmişti.

Premium Connectivity dışında farklı abonelik sistemleri üzerinde de çalışan Tesla, Ford’un yapamadığını yapmaya çalışabilir.

Öyle ki Tesla’nın geliştirdiği beta yazılımlarda, firmanın ısıtmalı ön koltuklar ve ısıtmalı silecekler için aylık abonelik sistemi getirmeyi hedeflediiğini gösteriyor. Ford da daha öncesinde koltuk ısıtma aboneliği için aylık 18 dolar, yıllık 180 dolar ve ömürlük 415 dolar gibi fiyat seçenekleri sunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x